Uzaktan denetimli(kontrollü) kompanzasyon takip sistemi; Reaktif enerji takip ve kontrol sistemi Gözcü Reaktif, özellikle reaktif enerji değerlerinin aşılmasından dolayı cezalardan kurtulmayan ve hatalı kompanzasyon sistemlerinden yaka silken enerji tüketicileri için geliştirilmiştir.

Reaktif enerji, elektrik enerjisinin kullanılmasında katkıda bulunmaz, bilakis elektrik şebekesine fazladan yük getirir, verimi düşürür. Reaktif enerji limitinin aşılmasıyla beraber, normalde kullanılamayan ve atıl olan, reaktif enerji değeri için ceza kesilir. Reaktif enerji, işletmelerde parasal israfa neden olur. Bu soruna işletmeler kompanzasyon sistemleri aracılığıyla çözüm ararlar.

Kompanzasyon kullanımında unutulan husus, esasta enerji tüketim değerlerinin elektrik sayaçlarında kaydedildiğidir ve enerji tüketim faturalarının da ona göre hazırlandığıdır. kompanzasyon takip sistemi Dolayısıyla, işletmeler ancak mevcut fatura dönemi sonunda onlara kesilen faturalar sayesinde yaptıkları tüketimlerden haberdar olurlar.

Hatalı kompanzasyon sistemlerinden kaynaklanan sapmalara karşı, Gözcü Reaktif ile bu soruna kesin çözüm getirmiştir. Gözcü Reaktif elektronik elektrik sayacı üzerinden tüketilen aktif ve reaktif enerji kullanımını belirlenen zaman aralıkları ile takip ederken reaktif enerji tüketiminin tespit edilen limitlere yakın olması durumunda SMS, e-posta gibi haberleşme araçlarını kullanarak ilgili kişi veya kişileri uyarır.

Gözcü Reaktif ile reaktif güç rölelerine uzaktan müdahele edilerek uzaktan kompanzasyon yapmak mümkündur. Bu işlev müşteriler için geliştirilmiştir. Bu sayede müşterilerinin kompanzasyon panosunda ayar yapmak için onca kompanasyon takip sistemi mesafeyi gitmek zorunda kalmadan, tek bir merkezden pek çok kompanzasyon panosunu uzaktan yönetebilirler. Bu sistem, müşteriler açısından çok daha hesaplı olacaktır.